Már egy ideje gyűjtögetem egy bizonyos márkájú fagyi dobozait, hogy egyszer készítek majd belőle valamit. És most, eljött az idő. Az oldalán (kékkel) és a tetején (első körben fehérrel) lefestettem a feliratot és már kezdődhetett is a munka.
Ilyenek lesznek a polcon a dobozok (lakkfilccel írtam az oldalára), de ez még nem az összes:
És akkor párat megmutatok:
- Kupakon lévő különböző méretű és színű számokat kell a helyére tenni, vagyis a számokat (és a formákat) egyeztetni.
- Színes spatulákat kell színek szerint a lyukakba dugdosni.
- Apró tárgyakat kell a saját sziluettjükre ("árnyékukra") rátenni.
- Plasztik kártyákra csiptetett csipeszt kell leszedni majd a kártyát az egyik, a csipeszt a másik lyukon bedobni.
- Fogpiszkálóra ragasztott kis dekorgumi figurák párjait megkeresve kell azokat a szívószálba dugni.
És hogy mire is jók ezek az egyszerű feladatok? Nyilván jók akkor, ha valakinek a színeket, számokat, formákat stb. kell tanulnia, vagy a finommanipulációját finomítania.
De jók akkor is, ha egyébként ezek már mennek egy gyereknek, csak
- kell egy rövid feladat, amivel asztalhoz ültethetem (hogy tanulja a feladathelyzetet),
- kell több egymásra pakolható feladat, melyeket egymás után önállóan megcsinálhat (hogy tanulja a több elemű önálló munkát),
- kell egy feladat, amit én választok mielőtt és miután ő választ (hogy tanulja elfogadni az irányítást és megtapasztalja, hogy mások választása is lehet jó neki),
- kell sok-sok rövid, könnyű feladat, amiket szeret és (szavakkal, vagy valamilyen eszközzel) szívesen el is kér a polcról (hogy tanulja a kérést) stb. (Csak mellesleg jegyzem meg, hogy a fenti feladatok mindegyikéhez könnyedén lehet tárgyképet csinálni azoknak a gyerekeknek, akik még csak tárgy átadásával tanulnak kérni.).
Néhány technikai tudnivaló, ha valaki hasonlóba fogna:
1. Nagyobb fagyit kell enni, az a doboz hasznosabb (sajnos a csokis és kicsiben kapható :)).
2. A műanyag dobozt egész jól befogja az akril festék, de azért ha megkarcolom, mint egy matricát le lehet húzni. Meglátjuk, mennyire lesz tartós. Ha előre megcsiszolom a felületet, csúnya lesz.
3. A fehér akril festék nagyon nem fogja be a tetőt, 3 réteg után is furcsán-rózsaszínen átlátszik az egyébként cseppet sem rózsaszín minta. Más, sötétebb színek jól működnek.
4. A vizes alapú falfesték egy réteg akrilra ráfestve működik és szép, az akril nélkül azonban, mivel műanyag, nem fogja be.
+1: Ha vágni akarunk a dobozból, azt nyilván érdemesebb a festés előtt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése