Idén Pécsett töltöttünk két hetet a családdal - mi nagyon szeretünk ilyen hosszabb utazásokat tenni, mert így van időnt megszokni a terepet, kilakítani egy nyaralós életritmust és tényleg mindent megnézhetünk az adott környéken, ami érdekel minket. Bárhova megyünk, mindig rákérdezünk, van-e kedvezményes belépő fogyatékos személyeknek és szerencsére idén is sok helyre jutottunk be így olcsóbban. Az a tervem, hogy most összeszámolom, mennyit spóroltunk ezzel. (Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy ha mindenhol teljes árat kéne fizetnünk, akkor naná, hogy nem mennénk be egy csomó helyre, máshogy szerveznénk a napokat és pl. nem utaznánk ennyit tömegközlekedéssel, de ezt mondjuk most nem számolom bele.)
Korábban volt már itt a blogon egy hasonló írás Sopronról, de most következzen Pécs!
Az alapfelállás tehát a következő: 4 tagú család, ebből két felnőtt és két autista gyerek (11 és 13 évesek, de ez csak azért fontos, mert a nagyon gyerekes programokat mi már kihagyjuk.) Íme a tapasztalatok:
- Egyik kedvenc programunk volt a városnéző kisvonat, amin 4700Ft helyett (egyébként úgy tűnt, teljesen hasraütés-szerűen) 4000Ft-ot fizettünk, vagyis 700Ft-ot spóroltunk.
- A dómba és a püspöki palotába ingyen mentünk be, ezzel 9.000Ft-ot takarítottunk meg.
- A Cella septichorába szintén, ez 1.200Ft megtakarítás.
- Nem fizettünk a Természettudományi múzeumban (1.500Ft lett volna) és a Néprajzi múzeumban sem (1.500Ft), ez +3.000Ft, ami a zsebünkben maradt.
- Az állatkert 6.100Ft lett volna, a két fogyatékos jegy és a két kísérőjegy összesen 1400Ft volt, így 4.700Fttal fizettünk kevesebbet.
- A Planetárimban (eredetileg 4.600Ft) nincs kifejezetten fogyetékos jegy, de két pedagógus jegyet és két kedvezményes jegyet számoltak nekünk, így 2.600Ft-ot fizettünk, vagyis 2.000Ft-ot spóroltunk.
- A Zsolnay negyed többi látnivalójára is adtak volna ilyen kedvezményes jegyeket, de mivel mi szinte mindent meg akartunk nézni, nem jött ki számottevően olcsóbbra, mint a 10.500Ft-os 2 napos és mindenhova érvényes családi jegy. Ha valaki nem akar mindenhova bemenni, érdemes kedvezményt kérni és számolni.
- Gázi Kászim pasa dzsámijába is ingyen mentünk be (ha jól emlékszem :)), ez 3.500Ft-tal kevesebb, mint a családi jegy.
- Egyik nap elvonatoztunk Szigetvárra, ahol a Török házban teljes árú belépőt vettünk (érdekes volt, de azért ennyire nem), a várba viszont ingyen mentünk be, amivel 5.000Ft-ot spóroltunk.
- Egy másik nap Pécsváradon voltunk, ahol szintén van kedvezmény a várban, de ezzel drágább lett volna bemenni, mint a 2.900Ft-os kombinált családi jeggyel, hm.
- Az egyik legizgalmasabb program volt egy pécsi szabadulószoba, a Mentsd meg a paralányt! Ezt egy fogyatékosokkal foglalkozó helyes kis szervezet, közösségi tér, a Speckó szervezi, akik a témához kapcsolódó szobát rendeztek be (irtó ötletesen egyébként), ráadásul a fogyatékosokat integráló csapatokat féláron fogadják, 6.900FT helyett, csak 3.450-et, vagyis 3.450Ft-tal kevesebbet fizettünk.
Összesen tehát 32.550Ft-ot spóroltunk, ami akárhogy nézzük, nem kevés pénz.
És akkor még nem beszéltük az utazásról: Összeszámoltuk, összesen 10 alkalommal szálltunk fel a helyi buszra, ami 40 vonaljegy. Gyűjtőjeggyel számolva (így darabonként 330Ft-ra jön ki egy jegy ára) további 13.200Ft-ot spóroltunk, plusz vonatoztunk kétszer, ezzel együtt kb. 16.700Ft-ot spóroltunk az utazáson.
- A Vasarely múzeumba (4.500Ft) és a Csontváry múzeumba (4.500Ft) MÁK kártyától függetlenül olyan napokon mentünk, amikor ingyenes volt a belépés - a legtöbb múzeumnál van havi egy ilyen nap, érdemes utánanézni. Szóval ezeket most nem számolom bele.
Mindezeket nem azért írtam le, hogy irigykedjen mindenki, akinek nincs MÁK kártyája, inkább azért, hogy bátorítsak mindenkit, akinek van, hogy merje használni!
Voltak helyek, ahol bár megkérdeztük, nam kaptunk kedvezményt, a teljessség kedvéért ideírom ezeket is:
A TV torony, a Tettyei mésztufa barlang és a Zsinagóga, Szigetváron pedig a Török ház.
Végül voltak olyan helyek is, ahol mi nem akartunk kérni, mert úgy éreztük, a mi kis hozzájárulásunk is számít, hogy fennmaradjon az adott látnivaló. Ilyen volt pl. a nagyon helyes, színes kocsikkal futó Mecsek kisvasút (az ország legrövidebb vasútvonala), a Cserkúti templom (ez nem fizetős, pedig egy helyes bácsi csak miattunk autózott oda, nyitotta ki és még mesélt is érdekeseket, adományt adtunk), a Idrisz baba türbéje (most kivételesen itt sem kellett fizetni, mert a belépő a Jakováli hasszán dzsámival közösen van, amit épp felújítanak), ahol szintén egy kedves hölgy tartott nekünk idegenvezetést.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése